Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Láska je vlastně jediná odpověď

19. 03. 2017 14:41:50
Ve své podstatě, když se nad tím tak zamyslím... o co tady vlastně jde? Mě, tobě.... nám všem. No o lásku, ty vole. Vlastně jde vždycky o lásku.

Války. Rozdíly. Rozdílné názory. Jiné světy. Jiné mentality. Jiný život. Jiné barvy. Ve své podstatě se může zdát, že jsme všichni různorodí. A jiní. Možná. Ale já to vidím i z toho úhlu, že jsme prostě všichni stejní.

A proč ? Jednoduše proto, že všichni chceme to stejné. Lásku. Lásku sami k sobě. Lásku druhých. Lásku k tomu co děláme. Co vytváříme. Nevím jak vy, ale já teda neznám moc lidí, kteří by se v životě hnali za nenávistí.

Láska má mnoho podob. Ale to teď jen opakuju. Pro mě, je láska stejná. Možná malinko jiná v momentě, kdy se jedná o adresáta. Ale ve své podstatě všichni chceme to stejné. Aby nás někdo miloval. Aby jsme měli pozornost na tom, co do tohoto světa, do této reality projektujeme. Jen té realitě všichni věříme tak trochu odlišně. Protože to, co známe, co nás učili .. možná láska je a možná není. Nedá se to popsat slovy. Je to o pocitu.

Balancujeme na hranách, děláme rozhodnutí v životě, která se zdají být "špatná". Nepochopitelná. Proč? Protože jednoduše nevidíme jiné východisko. Zdáme se být šílení v momentě, kdy třeba otěhotníme s člověkem, který nám tu lásku nevrací zpátky. A to dítě si necháme. Porodíme. Vychováme ho. A žijeme s ním po zbytek života. Nebo minimálně pro dobu, která té lásce byla určena.

Láska, jako taková, nemusí být nutně pouze mezi mužem a ženou, ženou a ženou, mužem a mužem, rodičem a dítětem. Může to být láska k práci. Láska ke koníčku. Láska ke světu, k přírodě, k životu. Láska k víře. My tu lásku nemusíme chápat. Stačí, když ji cítíme.

Za lásku, za tu jsme si zvykli stydět. Je pro nás přirozené, neukazovat své city, obzvlášť, když si nejsme jistí, zda se nám ta láska vrátí zpátky. Nejsme si ale pouze jistí tou danou podobou. Protože láska v nás občas tvoří očekávání. Domněnky. Neříkám, že je to špatně. Tak to prostě je. A tou nejtěžší, a zároveň nejdůležitejší je ta, kterou dáváme sami sobě. No matter what. Nezáleží na tom, co si myslíme že děláme špatně. Všichni máme své plusy a mínusy. Jenže, pravdou zůstává, že ty "mínusy" jsou pouze mínusy, které jsme si sami vytvořili. Ve své hlavě. Mínusy, které jsme se naučili vnímat tak, že jsou prostě špatně. Potažmo závislosti. Každý nějakou máme. Někdo na alkoholu, někdo na jídle, někdo na lásce, na rodině, na lidech, na drogách... Cokoliv. Cokoliv se může stát něčím, co pojmenováváme "závislost". "Něco" nás nutí dělat tyto věci znova a znova, a my věříme, někde v hloubi duše, že to "něco" nám udělá líp. Udělá nám to líp v tomhle světě, kde nás kdosi vyplivl a svým způsobem řekl "tak, a teď si poraď". Nikdo nás neučil jak žít a nikdo se nás neptal, zda v této realitě zrovna chceme být. A my se s tím prostě musíme smířit. Musíme se s tím porvat a žít nejlépe, jak umíme. A to je právě ono. Žít nejlépe jak umíme. Protože na to, milí přátelé, prostě není příručka. Jediné co musíme, je zemřít.

A je docela super poslouchat svoji intuici. A pokud ji budete poslouchat opravdu pozorně, možná na té cestě taky zjistíte, že jste byli obdaření tou "závislostí" proto, že s ní mužete pomoci jiným. Protože když víte, že ta "závislost" tady je, tak není nic lepšího než ji obrátit proti sobě. A proti všem ostatním. Ukázat jim, že se s tím dá pracovat. Že i tu závislost můžete milovat. Že i z té závislosti se může stát dobrá věc. Protože na ni dokážete ukázat, umíte ji pojmenovat a víte, že tady prostě je. Někteří to neví,a stydí se. Stydí se za to, že nejsou natolik silní, aby si ji dokázali přiznat a třeba s ní pracovat. Bojovat proti stavu, ve kterém se necítí příjemně. A vy, vy jim s tím můžete pomoci. Pomoci už třeba jen tím, že těm druhým ukážete, že v tom nejsou sami.

A o tom to celý je.

Protože nikdo nechce být sám. I ti nejhlubší introverti si ve svých myslích produkují "někoho nebo něco" co jim pomáhá se srovnat s tím vším šílenstvím, ve kterém se ocitli. Nemusí to být nutně osoba, stačí imaginární přítel. Ale už tam někdo je. A opět, nejste v tom sami.

I já mám svoji berličku. Alkohol. Někdo mě za něj nenávidí, někdo mě odsuzuje. Whatever. Ten alkohol, ten mě zrovna dneska přiměl k tomu napsat tohle. Napsat věci, které se třeba lidi bojí říct. A které by možná rádi řekli. Nebo četli. Nebo slyšeli. Prostě jakákoliv možnost, která ti dá aspoň minimálně na chvíli pocit, že v tom nejsi sám. Prostě chlastáš, fetuješ, žereš, nebo moc řešíš politiku. A přijde ti to jako konec světa, jako neřešitelný problém. A pak si prostě uvědomíš, že se s tím svým způsobem pereme všichni.

A svět je pak tak trochu hezčí.

Autor: Lucie Gavendová | neděle 19.3.2017 14:41 | karma článku: 10.19 | přečteno: 272x

Další články blogera

Lucie Gavendová

Blíženci

Kde se vzala tu se vzala. Žena. Bytost. Stvoření, které se nedá popsat jinak, než čistá energie. Nemůžeš ji popsat, ani uchopit. Zotročit. Vlastnit. Protože je Blíženka.

22.6.2017 v 14:51 | Karma článku: 8.09 | Přečteno: 401 | Diskuse

Lucie Gavendová

Jsem hrozně daleko a ty jsi má jediná naděje.

Vždycky se najde někdo z vás, který mě pošle do prdele. Pošle mě pryč, protože nebudu naplňovat to, co lze předpokládat v životě. Já se omlouvám. Za to, že můj život není průměrný.

14.6.2017 v 16:41 | Karma článku: 7.76 | Přečteno: 421 | Diskuse

Lucie Gavendová

On a Lucia

Život je plný nepředstavitelných věcí. Plný snů. Příběhů, který napsal sám. Chceme jim věřit a zároveň víme, že jsou věci mimo naše síly. Ale tento příběh, ten nás přežije všechny.

21.5.2017 v 16:57 | Karma článku: 4.67 | Přečteno: 313 | Diskuse

Lucie Gavendová

Samota je vlastně tak trochu širokej pojem

Lidé mluví o spoustě věcech. Jedna z věcí, o kterých se ve společnosti nějak moc nemluví, a přitom je nám všem docela dobře známá, je samota. Proč zrovna ona? Protože se s ní tak nějak potýkáme všichni. Bez rozdílu.

25.4.2017 v 13:28 | Karma článku: 8.61 | Přečteno: 220 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Pavlína Dvořáková

Kdo by nechodil rád do kina?

Nedávno jsem někde četla, že lidi stále méně častěji chodí do kina. To pro mě je návštěva kina vždy zážitkem...

24.6.2017 v 9:57 | Karma článku: 4.75 | Přečteno: 92 | Diskuse

Lucie Amálie Sulovská

Slunce svítilo i v noci (I.)

(Povídka) Robert Bangoura sledoval z okna ubíhající kulisy římského předměstí. Kardinál propuštěný z kurie nepromluvil od chvíle, kdy nasedl do taxíku, který řídil stejně mlčenlivý společník. Poslední mohykán opouštěl Řím tiše.

24.6.2017 v 5:00 | Karma článku: 13.06 | Přečteno: 432 | Diskuse

Jan Jílek

Čtu opravdu, co čtu?

Včera. Divadelní zkouška v malém, příjemném sálu a nakonec zajímavá diskuse, která strhla všechny účastníky. Hrajeme dnes.

24.6.2017 v 3:05 | Karma článku: 10.34 | Přečteno: 322 | Diskuse

Karel Ábelovský

Woknoviny - úvaha o tlusté čáře

... a nejen za minulostí - nehledejte zde však souvislost s minulostí komunistickou, resp. socialistickou a ani s Listopadem, jakkoliv se taková asociace asi mnohým, tedy těm s pamětí, jistě nabízí - varování "odnikud nikam" blog.

23.6.2017 v 15:07 | Karma článku: 8.63 | Přečteno: 126 | Diskuse

Luděk Bouška

Modlitba za ovoce ducha

Modlitba za ovoce ducha inspirovaná textem listu Galatským 5,23: Ovoce Ducha Božího je láska, radost, pokoj, trpělivost, laskavost, dobrota, věrnost, tichost a sebeovládání.

23.6.2017 v 12:00 | Karma článku: 9.03 | Přečteno: 173 | Diskuse
Počet článků 106 Celková karma 7.28 Průměrná čtenost 446
Jediná věc, která mě opravdu zajímá, je čas.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.